Jak rozmawiać z dziećmi o używkach?

8 września, 2020
pediatrician-talking-to-child-in-hospital-PWDJA9L.jpg

Relacja i komunikacja

Wyjściowym punktem zawsze jest relacja, którą budujemy od początku przyjścia na świat naszego dziecka. Jeśli znamy swoje dziecko i umiemy dostrzec jego sposób postrzegania świata to z łatwością stworzymy wspólną przestrzeń w zabawach, czytaniu, opowieściach i rozmowach. Żadne pytanie 5,10 czy 15 latka nie będzie dla nas zaskakujące i kłopotliwe. Jeżeli towarzyszymy dziecku w dorastaniu, razem z nim z zaciekawieniem odkrywamy i eksplorujemy świat, to tłumaczenie jego zależności, będzie łagodnie wplatać się w codzienną narrację. Jeżeli jako rodzice stanowimy dla naszych dzieci „ bezpieczny” autorytet, to przyjmą one naszą wiedzę bez drążenia w głąb tematu, jak wydaje się wielu przestraszonym i powątpiewających w siebie rodzicom.

Kiedy zacząć?

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, kiedy zacząć rozmawiać na temat używek. Na pewno, niewolno nie rozmawiać. Jeżeli nasze rozmowy nie ograniczają się wyłącznie do krótkich komunikatów rozkazująco-oczekujących, a w zamian są życzliwym dialogiem to dzieci przyjmują to, co chcemy im przekazać bez zakłóceń. Kiedy małe dziecko pyta, co to jest alkohol, kto i przy jakich okazjach go pije, rodzic powinien za każdym razem odpowiadać z wiarygodność i konsekwencja. Wiele szkód robi niestety hipokryzja dorosłych w temacie używek. Tak więc każdemu rodzicowi przydałaby się choćby mała edukacja z zakresu wiedzy na temat alkoholu czy papierosów, żeby nie opowiadać informacji, które potem nie pokrywają się z obserwowaną przez dziecko rzeczywistością. Niestety jeśli używa się przesadzonej, straszącej nieprawdy o alkoholu, czy innych używkach, w stylu „alkohol jest zły”, lub krótkich odpowiedziach „nie interesuj się”, „to nie dla dzieci”  to jak w banku mamy , że mały człowiek szczególnie zainteresuje się tematem, a do nas straci zaufanie w tym i innych tematach.

Jak przeprowadzić rozmowę?

Myślę, że żeby wiarygodnie brzmieć i w rozmowach z dziećmi, w pierwszym rzędzie należy być przekonanym co do swoich intencji postaw, zachowań, w tym również używania alkoholu. Jeżeli wiem jakie wartości wyznaję, dlaczego coś robię i jestem przekonana do wyborów i kierunków które obieram, w całym życiu, w tym również w kontaktach z alkoholem to nie będę miała problemu w wytłumaczeniu swojemu dziecku celu używania go, jak również okoliczności jakie muszą zaistnieć, żeby go używać.

Napisane przez naszą specjalistkę mgr. Anna Prokop.

medica-logo-white

W Klinice Leczenia Uzależnień Zalesie zajmujemy się leczeniem alkoholizmu, uzależnienia od narkotyków oraz uzależnień behawioralnych (seksoholizm, nałogowy hazard).

Działamy lecząc stacjonarnie – terapia długoterminowa oraz terapia krótkoterminowa (detoks).

Specjalizujemy się w leczeniu uzależnień krzyżowych, oraz uzależnień z diagnozą zaburzeń psychicznych (zaburzenia osobowości, depresja, zaburzenia lękowe).

Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2016-2020 Gedeon Medica

Polityka prywatności | Regulamin konsultacji online | Obowiązek informacyjny