Pierwszy kontakt z alkoholem

2 września, 2020
multi-generation-family-making-a-toast-with-alcoho-LMDF9M7.jpg

Jak postępować z alkoholem przy dzieciach?

W wieku adolescencji młoda osoba najprawdopodobniej spróbuje alkoholu czy tego chcemy czy nie. Dobrze jest, oczywiście jeżeli kontakt ten nastąpi później niż wcześniej. Dużym problemem obecnym w naszym środowisku są wszelkiego rodzaju napoje alkoholo-podobne, które goszczą na stołach wielu rodzin przy różnych okolicznościach, już w wieku dziecięcym. Metaforycznie mówiąc, żeby biegać najpierw trzeba nauczyć się przewracania z pleców na brzuch, później siadania, następnie raczkowania, chodzenia i dopiero później biegania.

Taka sama zasada dotyczy innych obszarów życia. Żeby nauczyć się celebrować miłe chwile, bawić się radośnie w grupie przyjaciół, trzeba najpierw nauczyć się lepienia babek z piasku, robienia zakupów w papierowym sklepie itp. Wiele dziecięcych zabaw opiera się na naśladowaniu dorosłych. Rodzice powinni być pierwszymi przewodnikami pomagającymi odkrywać piękno życia i zabawy przy różnych okolicznościach np. urodzinach, imienin ach czy sylwestrach. Ważne jest żeby od najmłodszych lat przekazywać dzieciom wartości związanie z takimi chwilami. Wartości bycia w dobrych, nagradzających relacjach z innymi ludźmi, dzielenia się z nimi swoimi emocjami, przeżywania radości z doświadczania takich chwil bez upiększania ich czymś dodatkowym. Celebracja ważnych wydarzeń poprzez zaserwowanie dzieciom imitacji szampana, kieliszków czy innych atrybutów alkoholowych jest odebraniem możliwości naturalnej eksploracji przez dzieci i odpowiedzenia sobie czym jest zabawa, przebywanie z przyjaciółmi, uczenie się różnych zagadnień społecznych.

Jakie mogą być skutki?

Oferując dzieciom jakikolwiek napój, który ma imitować alkohol, oferujemy pewne postawy co do zabawy, imprez i sposobu życia. Modelujemy inaczej uczymy, że podstawą spotkań z przyjaciółmi jest alkohol. Jeżeli od najmłodszych lat dorośli uczą przeżywania ważnych chwil w życiu przez obcowanie z alkoholem, stanie się to podstawą przeżywania i łączenia różnych emocji z nim w roli głównej.

Kiedy jest na to czas?

Do używania alkoholu trzeba dojrzeć, trzeba najpierw poznać swoją emocjonalność, wytrenować ją, żeby mieć oparcie przede wszystkim w sobie. Używanie substancji zmieniającej nastrój powinno nastąpić w jak najpóźniejszym okresie dojrzewania, po to, żeby nie stała się ona ucieczką, podbiciem, czy regulacją emocji. Jeśli coś staje się normalne i oczywiste bezrefleksyjnie od najmłodszych lat za zgodą dorosłych, to stanie się oczywiste i bezrefleksyjnie używane później, i nie ma różnicy czy jest to napój z procentami czy bez. To tylko my dorośli wiemy jaka jest różnica, dziecko nie weryfikuje na tym poziomie rozwoju. Zapisuje sobie w prosty sposób zabawa-alkohol.  Pamiętam gumy do żucia, kształtem i wyglądem imitujące papierosy. Jako dzieci bawiliśmy się nimi naśladując palenie, zamiast żując je do czego miały pierwotnie służyć. Jestem przekonana, że w dużej mierze mogło się to przyczynić u wielu do palenia papierosów, lub przynajmniej brak dostatecznej refleksji nad tym czy zacząć palenie czy nie. Owszem w grę wchodzą tez inne zmienne, ale odruch behawioralny, uczucia związane z chwilą warunkują późniejsze zachowanie. Tak więc dajmy dzieciom się bawić w naturalny sposób, nie psujmy im zdrowej ciekawości w odkrywaniu siebie i innych. Alkoholu nie trzeba reklamować od najmłodszych lat, on i tak będzie na którymś etapie życia dostępny.

Napisane przez naszą specjalistkę: mgr Anna Prokop.

medica-logo-white

W Klinice Leczenia Uzależnień Zalesie zajmujemy się leczeniem alkoholizmu, uzależnienia od narkotyków oraz uzależnień behawioralnych (seksoholizm, nałogowy hazard).

Działamy lecząc stacjonarnie – terapia długoterminowa oraz terapia krótkoterminowa (detoks).

Specjalizujemy się w leczeniu uzależnień krzyżowych, oraz uzależnień z diagnozą zaburzeń psychicznych (zaburzenia osobowości, depresja, zaburzenia lękowe).

Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2016-2020 Gedeon Medica

Polityka prywatności | Regulamin konsultacji online | Obowiązek informacyjny