Oferta leczenia uzależnienia

Narkomania


Czym jest uzależnienie od narkotyków?


Uzależnienie od narkotyków to zaburzenie mózgu, które wpływa na zachowanie. Ma zdolność do zmiany sposobu funkcjonowania mózgu. Kiedy osoba bierze narkotyki po raz pierwszy, czynniki takie jak presja otoczenia, środowisko lub ciekawość mogą się przyczynić. Konieczne jest leczenie uzależnienia od narkotyków, ponieważ zmiany zachodzące w mózgu podczas używania mogą być długotrwałe i niebezpieczne. Uzależnienie ma charakter postępujący, a jeśli nie zostanie potraktowane w odpowiednim czasie, może okazać się śmiertelne.

Uzależnienia powodują, że użytkownicy narkotyków tracą panowanie nad sobą. Niezależnie od stanu zdrowia, dochodów lub stanu emocjonalnego uzależniona osoba będzie odczuwać potrzebę korzystania z substancji, nawet jeśli z niej zrezygnuje. Również pojawienie się objawów odstawienia, zarówno fizycznych, psychicznych, jak i obu, mówi o uzależnieniu od narkotyków.


Czym jest nadużywanie narkotyków?

Nadużywanie narkotyków jest często postrzegane jako mniej dokuczliwe niż uzależnienie od narkotyków, ale nie może to być dalsze od prawdy. Nadużywanie narkotyków może być równie szkodliwe dla życia i zdrowia danej osoby.

Narkomania zaczyna się, gdy dana osoba używa legalnych lub nielegalnych substancji w sposób, w jaki nie powinna. Na przykład, jeśli lekarz zaleci przyjmowanie 1 środka przeciwbólowego dziennie po operacji kolana, nadużyciem byłoby, gdyby pacjent przyjmował więcej niż zalecana dawka i stale zwiększał dawkę. Ludzie, którzy nadużywają narkotyków, zwykle zabierają sobie czas do relaksu, szukają chwilowej ucieczki od swoich problemów, a nawet z powodu presji ze strony otoczenia. Jednak w przeciwieństwie do osób uzależnionych od narkotyków osoby nadużywające narkotyków mogą prawdopodobnie przestać je stosować przed rozwinięciem się uzależnienia. Ale jest to śliskie podejście, ponieważ nadużywanie substancji często prowadzi do uzależnienia.


Czy ktoś może uzależnić się od narkotyków?

Uzależnienie jest chorobą, co oznacza, że ​​może dotknąć każdego. Bezstronny jest ze względu na rasę, płeć, status społeczno-ekonomiczny, wynagrodzenie itp., Nie dyskryminuje i wpływa na wszystkich jednakowo. To powiedziawszy, badania wykazały, że niektóre czynniki wykazują silną korelację między używaniem narkotyków a prawdopodobieństwem uzależnienia.

Ważnym czynnikiem, który może prowadzić do uzależnienia, jest środowisko, w którym osoba funkcjonuje. Jeśli młody człowiek jest narażony na narkotyki i alkohol przez osoby rodzicielskie lub przyjaciół rodziny, jego prawdopodobieństwo używania i uzależnienia jest znacznie większe niż osoby, która dorasta w gospodarstwie domowym bez substancji.

Problemy ze zdrowiem psychicznym są również powiązane z uzależnieniem od narkotyków i nadużyciami. Osoby cierpiące na depresję i stany lękowe mogą stosować narkotyki jako sposób na odrętwienie swoich emocji, co ostatecznie prowadzi do uzależnienia.


Co to są narkotyki nielegalne?

Narkotyki nielegalne

„Nielegalne narkotyki” to klasyfikacja obejmująca leki pobudzające, depresyjne lub halucynogenne, takie jak LSD.

Marihuana używana do celów rekreacyjnych jest legalna w niektórych miejscach na świecie, a innych pozostaje nielegalna. Może to utrudniać definiowanie nielegalnych narkotyków, jednak nawet „marihuana” może być słowem uniwersalnym. W marihuanie może znajdować się THC, który może powodować halucynacje i uczucie „wysokiego” nastroju (haju) , a może być CBD, który zapewnia efekt uśmierzający ból. Istnieją tysiące odmian marihuany. Wiele ma zarówno THC, jak i CBD w różnym stopniu. Niektóre mają tylko THC lub CBD. Jeśli szczep marihuany ma tylko CBD, a nie THC powodujący halucynacje, czy to naprawdę jest nielegalny narkotyk?

Łatwo jest dostrzec, jak zagłębianie się w to pytanie może być niebezpieczne z punktu widzenia uzależnienia. Mimo to większość ludzi z natury wie poprzez kulturę i ogólne informacje, które narkotyki są nielegalne. Nie ma możliwości sporządzenia wyczerpującej listy wszystkich nielegalnych narkotyków. Obejmują wiele leków na receptę, a nawet niektóre artykuły gospodarstwa domowego, takie jak środki czyszczące, które można wykorzystać jako „nielegalny narkotyk”. Poniżej znajduje się lista najczęstszych substancji uważanych za nielegalne narkotyki: Kokaina, Crack kokaina, Extasy, GHB, Heroina, Ketamina, LSD, Marihuana, Meth, Grzyby halucynogenne, Opiaty, PCP, Rophynol


Skąd wiadomo, że ktoś jest uzależniony od narkotyków?


Próba oceny, czy ktoś jest uzależniony od narkotyków, oraz dyskusja z kimś na temat używania narkotyków może być dość trudna i niewygodna. Często ludzie nie mogą znaleźć słów, aby odpowiednio poruszyć ten temat, lub po prostu nie wiedzą, jak się do tego zabrać..

Nagłe zaniedbanie i brak zainteresowania obowiązkami to główna oznaka zażywania narkotyków. Zaniedbanie obowiązków może obejmować całe spektrum zachowań, od zapominania o pracach domowych po utratę zainteresowania szkołą lub pracą. Zaniedbanie staje się niezwykle problematyczne, gdy potencjalny uzależniony ma małe dzieci. Ponieważ małe dzieci wymagają stałej opieki i uwagi, brak czujności uzależnionego może prowadzić do szkodliwych skutków.

Wycofanie się i izolacja od rodziny i przyjaciół jest kolejnym ważnym objawem uzależnienia od narkotyków. Gdy człowiek pogrąża się w nałogu, woli spędzać czas na szukaniu sposobów zaspokojenia swoich pragnień niż na spotkaniach towarzyskich. Jeśli dany uzależniony jest zwykle towarzyski i nagle niechętnie angażuje się w spotkania grupowe czy rodzinne, ta nagła zmiana zachowania może być powodem do niepokoju. Kiedy uzależniony jest kimś, o kim wiadomo, że jest introwertyczny, dostrzeżenie problemu może zająć nieco więcej czasu, aby dowiedzieć się, czy zmiana jego zachowania jest normalna, czy zachowanie wywołane jest przez narkotyki.

Zmiany w rytmie dobowym, są również uważane za oznakę potencjalnego uzależnienia od narkotyków i nadużywania. Kiedy osoba nadużywa narkotyków, neuroreceptory ośrodkowego układu nerwowego strzelają niespójnie. Cykl snu i czuwania uzależnionego przebiega według nieregularnego wzoru.

Powyższe kryteria tylko nakreślają możliwość ustalenia, czy ktoś w twoim życiu jest uzależniony od narkotyków. Korzystanie z zasobów może pomóc zaniepokojonym członkom rodziny i przyjaciołom w zrozumieniu nadużywania narkotyków i uzależnień. Ponadto skontaktowanie się z pracownikami służby zdrowia, którzy specjalizują się w uzależnieniu, może odpowiedzieć na pytania specyficzne dla uzależnionego w twoim życiu.


Skutki zdrowotne uzależnienia od narkotyków

Kiedy osoba zaczyna nadużywać narkotyków, rzadko myśli o jej konsekwencjach i długoterminowych skutkach. Jednak, gdy coś tak szkodliwego jak leki dostają się do organizmu, wszystkie główne narządy są podatne na niszczycielskie skutki.

Chociaż natychmiastowe skutki nadużywania narkotyków, takie jak brak koordynacji, letarg i niespójne wzorce myślowe, są dobrze znane, niektóre z nich mogą powodować szkody trwające przez lata.

Wątroba jest narządem, który jest znacznie obciążony, gdy osoba jest uzależniona od heroiny lub opioidów na receptę. Jeśli uzależniony zażywa narkotyki z alkoholem, skutki mogą być katastrofalne. Ponieważ wątroba jest odpowiedzialna za metabolizm alkoholu, jeśli dana osoba nadmiernie pije, powstaje zaległość. Połączenie leków i alkoholu powoduje, że wątroba staje się otłuszczona, co powoduje utratę wydajności.

Układ oddechowy jest również poważnie zagrożony, gdy używanie narkotyków przechodzi w uzależnienie. Na płuca może wpływać każdy palony lek. Palenie narkotyków, a nawet tytoniu, może powodować napompowanie pęcherzyków płucnych (pęcherzyków płucnych w płucach), co może prowadzić do rozwoju rozedmy płuc.

Zawarta w grupie chorób zwanych przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, rozedma płuc zmienia anatomię płuc z powodu zniszczenia małych dróg oddechowych zwanych oskrzelikami. Kiedy tkanka płucna jest uszkodzona, płuca muszą ciężko pracować, aby wdychać i wydychać. W cięższych przypadkach może również rozwinąć się rak płuc.

Dla tych, którzy angażują się w długotrwałe stosowanie narkotyków stymulujących, takich jak kokaina, cierpi serce. Wpływają na współczulny układ nerwowy, który aktywuje reakcję „walki” lub „ucieczki” w całym ciele. Podczas tej reakcji częstość akcji serca wzrasta, a naczynia krwionośne stają się węższe. Zwężenie naczyń krwionośnych znane jest jako nadciśnienie i często prowadzi do bólów w klatce piersiowej. Zażywanie narkotyków może również prowadzić do chorób mięśnia sercowego i tworzenia pęknięć na powierzchni aorty. Te pęknięcia mogą prowadzić do nieregularnego bicia serca i nagłego ataku serca.

Często ignorowanym obszarem ciała, który jest również uszkadzany w wyniku długotrwałego znęcania się, jest przewód pokarmowy. Przewód pokarmowy, składający się z jamy ustnej, przełyku, żołądka i jelit, jest często pierwszym punktem kontaktu z lekami. Z każdym spożyciem leki działają rozkładająco i uszkadzają żołądek i jelita. Z biegiem czasu może pojawić się rozwój chorób takich jak refluks kwasowy. Refluks kwasowy powstaje w wyniku utraty wydajności dolnego zwieracza przełyku.

Normalnie dolny zwieracz przełyku zamyka się natychmiast po przejściu przez nie jedzenia. Jednak gdy dana osoba cierpi z powodu refluksu kwasowego, zwieracz nie zamyka się całkowicie lub często się otwiera. Kwas wytwarzany przez żołądek przenika przez te otwory i do przełyku. Gdy kwas porusza się w przewodzie pokarmowym, uczucie pieczenia w klatce piersiowej zwane „zgagą” jest powszechne.

Masz jakieś pytania, wątpliwości lub chcesz dowiedzieć się więcej?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI


ZadzwońZadzwoń
medica-logo-white

W Klinice Leczenia Uzależnień Zalesie zajmujemy się leczeniem alkoholizmu, uzależnienia od narkotyków oraz uzależnień behawioralnych (seksoholizm, nałogowy hazard).

Działamy lecząc stacjonarnie – terapia długoterminowa oraz terapia krótkoterminowa (detoks).

Specjalizujemy się w leczeniu uzależnień krzyżowych, oraz uzależnień z diagnozą zaburzeń psychicznych (zaburzenia osobowości, depresja, zaburzenia lękowe).

Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2016-2020 Gedeon Medica

Polityka prywatności | Regulamin konsultacji online | Obowiązek informacyjny