Oferta leczenia

Uzależnienie od sportu


Czym jest uzależnienie od sportu?


Jako pierwszy zdefiniował je i nazwał William Glaser.

Uzależnienie od sportu to stan, w którym osoba dotknięta chorobą odczuwa przymus uprawiania sportu lub ćwiczeń fizycznych bez względu na jakiekolwiek negatywne konsekwencje, jakie może to mieć na jej zdrowie fizyczne i psychiczne oraz na wszelkie inne aspekty jej życia. Moment, w którym osoba przestaje kontrolować ilość i intensywność swoich treningów jest definitywną granicą zdrowego i rozsądnego podejścia do sportu. Po jej przekroczeniu osoba zaczyna podporządkowywać plan swojego dnia regularnej aktywności fizycznej, zaniedbując przy tym inne sfery życia rodzinę, przyjaciół, pracę.


Gdzie leży granica?

Nie każda osoba ćwicząca codziennie jest uzależniona. Przykładem mogą być zawodowi sportowcy.  Czynnikiem rozróżniającym, w tym, jak i w innych uzależnieniach behawioralnych jest reakcja na pominięty trening, konieczność odroczenia planowanego działania. Osoby uzależnione od sportu będą odczuwały typowe syndromy zespołu odstawienia – rozdrażnienie, bezsenność, niechęć do działania. Mogą im nawet towarzyszyć objawy fizyczne, takie jak wzmożona potliwość, przyspieszony rytm serca czy ból głowy.


Jak dochodzi do uzależnienia?

Duże znaczenie mają endorfiny, których uwalniane jest stymulowane m.in. przez wysiłek fizyczny. Nie tylko poprawiają humor, ale również łagodzą ból i stres. Osoby uzależnione od sportu mogą być pośrednio uzależnione właśnie od pozytywnego wpływu endorfin. Niestety, reakcja mózgu na hormony szczęścia z czasem słabnie w konsekwencji osoba uprawia coraz częstsze i intensywniejsze treningi.


Jakie są skutki uzależnienia?

Oprócz efektów psychologicznych – depresji i samotności – uzależnienie od sportu może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem fizycznym. U młodych kobiet bardzo często obserwuje się zatrzymanie miesiączki (z powodu niskiej masy ciała), problemy z cerą, wypadanie włosów, zasłabnięcia. Ponadto nieodpowiednie działanie i wchłanianie się składników odżywczych. Niekiedy powoduje to rozwój przedwczesnej osteoporozy. Wycieńczony organizm staje się słaby, podatny na choroby zakaźne i różnego rodzaju urazy mechaniczne.

Masz jakieś pytania, wątpliwości lub chcesz dowiedzieć się więcej?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI


ZadzwońZadzwoń
medica-logo-white

W Klinice Leczenia Uzależnień Zalesie zajmujemy się leczeniem alkoholizmu, uzależnienia od narkotyków oraz uzależnień behawioralnych (seksoholizm, nałogowy hazard).

Działamy lecząc stacjonarnie – terapia długoterminowa oraz terapia krótkoterminowa (detoks).

Specjalizujemy się w leczeniu uzależnień krzyżowych, oraz uzależnień z diagnozą zaburzeń psychicznych (zaburzenia osobowości, depresja, zaburzenia lękowe).

Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2016-2020 Gedeon Medica

Polityka prywatności | Regulamin konsultacji online | Obowiązek informacyjny